Charakterystyka zaworów kulowych

Zawór kulowy, jak sama nazwa wskazuje, to każdy zawór, który wykorzystuje kulę do sterowania przepływem substancji z jednego otworu do drugiego. W środku kuli znajduje się port, czasami nazywany otworem. Kurki kulowe znajdują się w pozycji otwartej, gdy centralny port jest ustawiony w tym samym kierunku co podłączony rurociąg, ponieważ takie ustawienie umożliwia przepływ płynu lub gazu. Natomiast obracają się do pozycji zamkniętej, gdy port staje się prostopadły, blokując drogę przepływu i zapobiegając dalszemu przemieszczaniu się jakichkolwiek substancji.

Podczas gdy większość standardowych zaworów kulowych jest zaprojektowana ze specjalnymi środkami zatrzymującymi, które pozwalają na obrót tylko o 90 stopni, jest kilka, które oferują pełne 360 stopni. Obrót o 90 stopni technicznie pozwala na otwieranie i zamykanie zaworów kulowych, ale są pewne zastosowania, w których bardziej pożądany jest pełny ruch rdzenia. Kurki kulowe to godny uwagi wybór przemysłowy dzięki niezawodnemu i hermetycznemu uszczelnieniu w pozycji zamkniętej. Sprawia TO, że są one szczególnie przydatne w branżach przewożących silne chemikalia lub gazy, które wymagają bezpiecznego i szybkiego odcięcia, np. w przypadku gazu ziemnego.

Istnieją trzy podstawowe typy zaworów kulowych, które są opisane przez ruch kuli:

zawory kulowe

Dlaczego warto wybrać kurki kulowe?

Zawory kulowe cieszą się ogromną popularnością dzięki swojej kompaktowej i niewymagającej konserwacji konstrukcji, a jednocześnie oferuje użytkownikom solidne uszczelnienie z minimalnym momentem obrotowym. Zawory kulowe są również najtańszą opcją, jeśli chodzi o wybór spośród wszystkich typów zaworów.

Kurki kulowe są również powszechnie wybierane dzięki temu, że mają wiele zastosowań w różnorodnych branżach. Jak wspomniano wcześniej, zawory kulowe cieszą się popularnością w przemyśle naftowym i gazowym, ale znajdują również zastosowanie w wielu sektorach produkcyjnych, magazynowaniu chemikaliów, a nawet w zastosowaniach mieszkaniowych.źródła:
https://www.lechar.com.pl/pl/categories/view/zawory_kulowe-175