Na co zwrócić uwagę przy zakupie zasilaczy do LED?

Diody LED są uniwersalne i mogą zaspokoić szereg potrzeb w zakresie oświetlenia. W zależności od producenta i ustawień temperatury, pasek świetlny LED może albo zaakcentować przestrzeń miękką, ciepłą poświatą, albo stworzyć futurystyczną, chłodną atmosferę.

Często terminy "sterownik LED" i "zasilanie LED" są mylone lub używane zamiennie, jednak niewłaściwy typ sterownika może prowadzić do przedwczesnej awarii paska i zagrożenia bezpieczeństwa. Jak temu zapobiec i jak wybrać odpowiedni zasilacz LED do swojego projektu? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami:

tamy led

Obecnie zasilacze do LED występują w dwóch rodzajach: stałoprądowe i stałonapięciowe. Chociaż nazwy brzmią podobnie, specyfikacja paska świetlnego powinna być zgodna z typem wyjścia LED.

Moc całkowita elastycznej taśmy LED jest kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając zasilacze do LED. Elastyczna taśma LED o określonej długości wymaga mocy X watów (W), aby uzyskać pożądany wskaźnik oddawania barw (CRI). Dodatkowe taśmy LED będą wymagały większego zasilania. Nieposiadanie odpowiedniej mocy wyjściowej może prowadzić do niewystarczającego oddawania kolorów taśmy lub do wypalenia wewnątrz taśmy. Zwiększa to również ryzyko pożaru.

Część uroku elastycznych pasków LED wynika z możliwości ich ściemniania, jednak różne mechanizmy ściemniania mogą mieć wpływ na całkowitą moc wyjściową w watach. Wiedza o zapotrzebowaniu na moc z góry jest więc niezbędna do doboru odpowiedniego zasilacza.

Zastosowanie elastycznych pasków LED stanowi ostateczną kwestię, jaką należy rozważyć przed wyborem właściwego zasilacza do LED. Podobnie jak elastyczne taśmy LED, zasilacze do LED posiadają stopień ochrony, który pokazuje odporność urządzenia na substancje stałe, płynne oraz ciśnienie.

Jak wynika z powyższych powodów, zasilacze do LED powinny być odpowiednio dobrane dla danego projektu. Nieuwzględnienie czynników wpływających na zapotrzebowanie na zasilanie i moc wyjściową diod LED może prowadzić do niepożądanych efektów przy zastosowaniu elastycznych pasków LED. Dzięki wiedzy na temat stałoprądowych lub stałonapędowych zasilaczy, mocy, jaką dysponują oraz stopniem ochrony możesz dopasować odpowiednie zasilanie do swojego projektu.


źródła:
http://led-sklep.com/k4,oswietlenie-led-zasilacze-do-led.html